Małe wnętrza, wbrew pozorom wcale nie są łatwiejsze do urządzenia niż te duże. Z doświadczenia mogę powiedzieć nawet, że o wiele trudniej jest zaplanować w nich rozmieszczenie mebli, instalacji czy armatury tak, aby pozostały funkcjonalne, przytulne, a jednocześnie – aby niczego w nich nie zabrakło. W dzisiejszym tekście podpowiem Ci kilka wskazówek, dzięki którym z powodzeniem projektuję praktyczny wystrój mieszkań, mających mniej niż 50 metrów kwadratowych.
Każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota
W małym mieszkaniu, gdzie miejsca jest naprawdę niewiele, każde działanie dekoratorskie musi zostać solidnie przemyślane, zanim zostanie wprowadzone w życie. Osobiście stawiam na proste triki, dzięki którym przestrzeń wizualnie się powiększa, takie jak jasne kolory czy lustra. Wybieram zimne barwy, które tworzą efekt głębi. Zamiast bieli czy beżu sięgam po pastele nadające przestrzeni lekkości i delikatności.
Jednym z moich ulubionych rozwiązań jest stosowanie monochromatyki, a więc różnych odcieni tego samego koloru. Ich użycie nie tylko daje wrażenie większej przestrzeni, ale również sprawia, że wnętrze wygląda bardziej elegancko i nowocześnie. Takie rozwiązanie stosuję nie tylko w przypadku ścian, ale również mebli czy zasłon.
Więcej światła!
Zamiast ciężkich, welurowych zasłon stawiam na delikatne tiulowe firany lub jasne rolety rzymskie. Planuję też odpowiednie rozmieszczenie lamp, np. w rogach pokoi i na niskich meblach. Dbam o to, aby światło skierowane było ku górze.
W przypadku mebli również gram złudzeniami optycznymi, stawiając na proste i funkcjonalne rozwiązania:
- ciężkie, masywne meble odsuwam od ściany na około 10 centymetrów (sprawdź sam, jak takie proste działanie zmienia optycznie postrzeganie przestrzeni),
- stawiam na nóżki (dosłownie!), aby stworzyć wrażenie lewitujących szaf i komód,
- stosuję meble podwieszane,
- wykorzystuję całą wysokość pomieszczenia – doradzam Klientom, aby zamawiali takie meble, które sięgają od podłogi do sufitu, dzięki czemu wykorzystują oni tę przestrzeń, która zazwyczaj pozostaje niezagospodarowana,
- stawiam na płytkie szafki i doradzam schowanie w nich wszystkiego, co wnosi do przestrzeni wrażenie chaosu – im mniej na widoku, tym lepiej,
- i na koniec – jako jeden z pomysłów lepszego wykorzystania przestrzeni doradzam inwestorom meble wielofunkcyjne, np. łóżko z szufladami, podnóżek ze schowkiem czy sofę z funkcją spania albo rozkładany stół.
Stoliki kawowe z funkcją schowka, podnóżka, dodatkowego siedziska
1. Stolik pufa Pampa 2. Zestaw stolik kawowy ACAN 3. Bono mebel wielofunkcyjny 4. Pufa szara Kopenhaga 5. Stolik kawowy Cemall
Rozkładane sofy – Narożnik z funkcją spania Demisba
Postaw na minimalizm i prostotę
Do urządzania niewielkich przestrzeni wybieram materiały stwarzające wrażenie lekkości i powiększające optycznie pomieszczenia, a więc wspomniane już lustra, ale też szkło i plastik idealnie wpisujące się w klimat nowoczesnych mieszkań.
Lustra we wnętrzach: zdj. 1,2,6,9 – Pinterest , zdj. 3,4,5,7 – Wnętrza z Duszą
Zauważ też, że niewielkich pokojach czy łazienkach o wiele lepiej wyglądają meble na wysoki połysk niż matowe. Zapomnij też o mnóstwie ozdób i stojących na meblach figurek. Im mniej tzw. bibelotów, tym lepiej.
Inne porady dotyczące urządzania niewielkich przestrzeni
W małych wnętrzach stosuję także inne złote rady, np. przesuwam ściany działowe i wygradzam nimi przestrzeń do spania.
Zamiast drzwi z klasycznymi ościeżnicami doradzam zamówienie modelu ukrytego, który zlicuje się ze ścianą, dając wrażenie jednolitej powierzchni.
Oszczędzam też miejsce, wieszając na wysięgniku telewizor, a okna powiększam optycznie, przesuwając karnisz o kilkanaście centymetrów w górę i wieszając na nim firany długie do ziemi.
Jeżeli więc chcesz powierzyć aranżację wnętrz doświadczonemu projektantowi, koniecznie skontaktuj się z firmą Wnętrza z Duszą z siedzibą w Lublinie. Zastanawiasz się, czy warto zatrudnić takiego specjalistę? Przeczytaj o tym w jednym z wpisów na moim blogu!