Czy wiesz, co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz biuro projektowe, któremu zlecisz projekt aranżacji łazienki?
Poznaj kilka rzeczy, które uchronią Cię od nadmiernych wydatków oraz błędów w komunikacji.
Jeżeli czeka Cię remont łazienki, zapewne widziałeś oferty zachęcające do skorzystania z darmowych projektów aranżacji łazienek czy innych pomieszczeń.
Informacje o projektach za 1 grosz lub w cenie zakupionych materiałów, z pewnością kuszą nas do skorzystania z „tej” niebywałej okazji.
W końcu wyglądają bardzo atrakcyjnie finansowo – darmowy projekt w konfrontacji z płatną usługą z biura projektowego w cenie od
500 do nawet 1500 zł – czyż mogłoby być lepiej?
W tym artykule pokażę Ci, o co chodzi z „darmowymi” projektami i czy na pewną, są tym, czego szukasz. Przedstawię Ci i porównam dwa warianty usług, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedział, czy darmowy projekt z marketu budowlanego, rzeczywiście jest darmowy? Zapraszam,
Dlaczego warto zrobić projekt łazienki?
Zacznijmy od początku. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się: Czy warto zrobić projekt łazienki? Zdecydowanie mówię tak. Łazienka to miejsce, które:
- poprzez swoją funkcję jest nieodłączne w naszym życiu,
- jej poprawne rozplanowanie powinno nam tylko to ułatwić
- przemyślany i dobrze zaplanowany remont to oszczędność nerwów i pieniędzy
Rozplanowanie wszystkich możliwych elementów czy to:
- sanitariatów – z zachowaniem poprawnych odległości miedzy sobą,
- usytuowanie pralki,
- odpowiednie poprowadzenie wentylacji,
- dokładne rozplanowanie elektryki,
- wybór zabudowy meblowej,
ma znaczenie, szczególnie w łazienkach o niewielkim metrażu (chodzi mi głównie o odległości poszczególnych sprzętów
od siebie).
Jaki jest koszt wykończenia łazienki?
Koszt wykończenia łazienki można przyjąć średnio (bez robocizny) od 12 -15 nawet 25 tysięcy.
Nie jest to mała suma, dlatego wydatek takiego rzędu w przeliczeniu na m2 należy wydać z rozmysłem, a przede wszystkim wykonać go tak, aby nie było potrzeby poprawek po rozpoczęciu użytkowania.
Wróćmy więc do możliwości otrzymania darmowego projektu – chociaż ja wolę mówić – wizualizacji.
Wizualizacja, a projekt łazienki – poznaj różnice nie tylko w cenie.
Planując remont, na samym początku, to co bierzesz pod uwagę to cena. Zwykle opieramy się na jakimś budżecie. Dlatego może zaskoczyć Cię różnicą w cenie wykonania usługi.
Bo jak to możliwe ze w supermarkecie mam zapłacić 200 zł i jeszcze dostanę zwrot tych pieniędzy w materiałach a w biurze projektowym 500zł – 1500zł bezzwrotnie?
I tutaj już właśnie potrzebne rozdzielenie tych 2 pojęć – wizualizacja i projekt – ma zasadnicze znaczenie i różni się znacząco.
Dodatkowe koszty darmowej wizualizacji projektu łazienki.
Darmowe wizualizacje otrzymamy od wielu sklepów, deklarując zakupy u nich na określoną kwotę. Co więcej, policzą nam tylko ten asortyment, który został w niej zawarty.
Tutaj już może nastąpić pierwsza dopłata do darmowego projektu w postaci cen danych detalicznych salonów – wybierając płytki z danych kolekcji będziemy zobligowani do zakupu w cenach danego oferenta. Zakupy te powinny również odbyć się w określonym czasie od 3 do 6 miesięcy najczęściej.
Korzystając z pomocy w salonie łazienek, w efekcie otrzymujemy wizualizacje i przeliczenie płytek – jednak nie posiadamy szczegółowych wytycznych dotyczących wykończenia łazienki. Jeśli do tego rozwiązania dodamy dobrego – znającego się fachowca, który sam dodatkowo wszystko sprawdzi i będzie reagował na bieżąco – to super pomoc. Gorzej jeśli wykonawca pozbawiony wytycznych projektowych ( wcześniej ustalonych z klientem podczas ankiety i dostosowanych do niego indywidualnie) wykona łazienkę bez weryfikacji z Inwestorem – w użytkowaniu mogą pojawić się trudności, z którymi albo bedziemy musieli nauczyć się żyć, wykonać poprawki, często nadszarpujące cały budżet albo ubiec w czasie i zwrócić się do sprawdzonego biura projektowego.
Nie umniejszając pracy nikogo, wiemy, że w salonach przy tak dużym natężeniu klientów – ilość wykonywanych wizualizacji jest spora – natomiast aby stworzyć projekt
dostosowany do życia domowników ich potrzeb potrzeba czasu na:
- rozmowę,
- analizę wielu zagadnień,
- pokazanie możliwych układów
- omówienie wad i zalet poszczególnych wariantów .
Kolejnym aspektem jest zamykanie się jedynie na kolekcje dostępne w asortymencie – o ile w dużych salonach i marketach nie będzie to minusem to w mniejszych, wachlarz doboru płytek i armatury łazienkowej może nam się zawęzić lub może się okazać zupełnie poza naszym budżetem. Tak samo w druga stronę, kiedy będziemy chcieli zakupić produkt bardziej ekskluzywny.
Brak dokumentacji – to w pewien sposób odcięcie sobie drogi do zweryfikowana podstawowych zależności w łazience.
Kilkakrotnie bowiem słyszałam od wykonawców, którym podczas realizacji łazienek, miski sedesowe „lądowały w świetle drzwi wejściowych bądź prawie w prysznicu, bo gdzieś na wizualizacji zgubiła się skala lub użyte produkty były w innych niż standardowe wymiarach.
Zobacz na projekt 4,7 m2 łazienki, który wykonałam.
Przykład projektu łazienki.
Powyżej przedstawiam Ci projekt 4,7 m2 łazienki, który był poprzedzony ankietą i spotkaniem online.
Pamiętam historię jednej z klientek. Bardzo modne i przepięknie wyglądające na wizualizacjach misy umywalkowe w zabudowie równoległej z pralką. W tym przypadku misa nablatową została wrysowana, jednak nie uwzględniając wzrostu mieszkańców. Dla osoby o wzroście 160cm – wysokość krawędzi umywalki na ok. 105 cm jest zdecydowanie za wysoko. Nadal można korzystać z takiej łazienki jednak czy komfort jej używania będzie zachowany – nie, a wykonanie nowej zabudowy meblowej czasami również i hydrauliki jest kosztowne.
Dokumentacja techniczna to sposób na udany projekt.
Podsumowując, wizualizacje więc powinny występować w połączeniu z dokumentacją techniczną. Z dokumentacji otrzymamy szczegółowe informacje na temat:
- odpowiedniego umieszczenia przyłączy wodno-kanalizacyjnych,
- elektryki,
- otrzymamy też szczegółowe informacje dotyczące zabudowy meblowej, sufitów podwieszanych
- układu płytek
Czy znalazłam jedną odpowiedz na pytanie zadane na początku – myślę, że nie. W każdym rozwiązaniu będą plusy i minusy, które warto rozważyć, dostosowując do swoich potrzeb, możliwości i oczekiwań.
Ekonomicznie podchodząc – jeśli skorzystamy z darmowego projektu – nie zawsze ta oszczędność przeniesie się na realizacje – właśnie w postaci niewykonalnych rozwiązań lub bardzo kosztownych przeróbek hydrauliczno – kanalizacyjnych. Ale… no właśnie nie chcę przeciągnąć Cię na żadną stronę, po prostu chciałabym abyś w przyszłości podjął świadomą decyzję a na pewno nie zrównywał wizualizacji z czasem pracy nad całościowym projektem wnętrza.
Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się ze mną.