Dziś wracam do tematu 10 największych błędów, jakie można popełnić przy projektowaniu łazienki. W poprzednim miesiącu przedstawiłam 5 “wpadek”, wśród których znalazło się m.in. złe zaplanowanie rozmieszczenia sanitariatów czy niedostateczna ilość punktów odpowiedzialnych za oświetlenie. Dziś mam dla Was kolejną porcję przykładów nieprzemyślanych działań, którymi można popsuć design łazienki. Zapraszam, życzę miłej lektury i unikania tego typu pomyłek.
- Brak miejsca na przechowywanie – w łazience po prostu musi znaleźć się miejsce na kosmetyki, detergenty i akcesoria do sprzątania oraz brudne ubrania czekające na wypranie. Ale nie tylko – w tym pomieszczeniu wiele osób lubi trzymać zapasowe ręczniki, szlafroki czy sprzęty takie jak suszarka, lokówka, depilator, maszynka do golenia. Wszystko to wymaga odpowiednich szafek lub szuflad, w których będzie bezpiecznie czekało na użycie. Decydując się na zakup mebli robionych na wymiar, warto wziąć pod uwagę wysokość pojemników z płynami oraz ich wagę, aby dobrze dobrać nośność prowadnic do szuflad. Chociaż półki są wygodnym rozwiązaniem, to w łazience lepiej sprawdzą się drzwiczki chroniące przed kurzem oraz wilgocią.
- Brak zaplanowania odpowiedniej przestrzeni na pralkę lub suszarkę – zanim przystąpimy do zakupu AGD, dobrze jest je dokładnie wymierzyć i przygotować łazienkę na ich postawienie. Wszystko po to, aby nieestetycznie wystające sprzęty nie popsuły misternie wypracowanego efektu wizualnego. To samo dotyczy elektryki – wszelkie kable powinny zostać ukryte przed wzrokiem użytkowników. Należy pamiętać, że łazienka to pomieszczenie o podwyższonym poziomie wilgotności, zatem wymagane są w niej gniazda bryzgoszczelne oznaczone jako IP44, a lampy najlepiej z IP65 lub IP66.
- Brak miejsca na suszenie ręczników – w nowoczesnym budownictwie wyposażonym nierzadko w pompy ciepła bardzo często w łazience stosowane jest ogrzewanie podłogowe. Z tego względu brakuje miejsca na suszenie ręczników używanych do kąpieli. To z kolei sprawia, że są wiecznie wilgotne i zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Najlepiej więc zaplanować w aranżacji łazienki drabinkę lub wieszaki, które pozwolą na rozwieszenie tkaniny. Współczesne salony wyposażenia łazienek oferują wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym każdy znajdzie odpowiednie dla siebie.
- Źle dobrany brodzik – stara reklama głosi, że jeśli coś jest to wszystkiego, to jest do niczego. I prawda ta doskonale sprawdza się także w przypadku brodzika. Jeżeli wybierzemy składane drzwi połączone z kabiną walk-in lub konglomeratowym niskim brodzikiem zamiast kabiny stałej – daje nam to przestrzeń do korzystania w ciągu dnia z pełnowymiarowej łazienki.
W małych przestrzeniach lub mniej używanych łazienkach np. gościnnych, gdzie nie codziennie bierzemy prysznic, stałe kabiny zabierają nam przestrzeń – w tym przypadku jeśli złożymy drzwi, mamy do wykorzystania całą łazienkę, a w razie potrzeby i prysznic.
- Optyczne zmniejszenie przestrzeni – w zasadzie jest to temat na osoby artykuł, więc wymienię tu tylko najważniejsze kwestie. Wbrew pozorom – nawet największa, źle zaaranżowana łazienka, może sprawiać wrażenie małej i ciasnej poprzez zły dobór kolorów czy deseni. Dobrym trikiem jest umieszczenie lustra naprzeciwko wejścia, które powiększa pomieszczenie w 100%.
Łazienka jest miejscem, w którym spędzamy naprawdę sporo czasu i – z reguły – lubimy to robić. Dlatego też szkoda psuć jej potencjał poprzez nieprawidłową aranżację. Jeżeli szukasz w okolicach Lublina projektanta wnętrz, który wykona dla Ciebie wymarzoną wizualizację – zapraszam do kontaktu!