Piękna i funkcjonalna łazienka pozwala nie tylko zaspokoić nasze gusta estetyczne, ale również, a może przede wszystkim – po prostu sprawdza się w codziennym korzystaniu z niej. Zazwyczaj na blogach projektantów wnętrz można znaleźć porady, jak taką przestrzeń urządzić – jak dobrać armaturę, płytki, czy optycznie powiększyć niewielki metraż pomieszczenia. Tym razem chciałabym zwrócić uwagę na to, czego unikać w projektowaniu łazienki i jakie błędy można najczęściej popełnić w tego rodzaju pracach.
1. Złe rozplanowanie umiejscowienia sanitariatów i niewłaściwy dobór ich wielkości – jednym z największych błędów, o które nietrudno zwłaszcza w niewielkich łazienkach jest zbyt bliskie zamontowanie umywalki, wanny/kabiny prysznicowej, a nierzadko także miski sedesowej względem siebie. Nieodpowiednie wymierzenie odległości może skutkować nie tylko utrudnionym przemieszczaniem się po łazience, ale też bolesnymi kontuzjami. Z kolei niewłaściwy dobór wysokości wylewki kranu będzie powodował rozchlapywanie wody czy też trudności w umyciu rąk lub twarzy. Efekt – kolejne, często niemałe, wydane na przebudowę tych elementów pieniądze, które przecież można było przeznaczyć na coś innego.
2. Złe oświetlenie – łazienka z oknem to luksus, na który niestety nie każdy może sobie pozwolić. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie doświetlenie wszystkich zakamarków, nie tylko optycznie zmniejszymy przestrzeń, ale też utrudniamy sobie np. wykonanie makijażu czy golenie. Ważne, aby światło nie było skierowane pionowo w dół, ale rozproszone, oświetlające całą powierzchnię.
3. Niewłaściwa wentylacja – złe rozplanowanie ciągów wentylacyjnych z pewnością zaburzy przepływ powietrza, a co za tym idzie – skuteczne odciąganie wilgoci z łazienki. Szybko odczujesz skutki takiego zaniechania – zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem długich gorących kąpieli. Pleśń i grzyb na ścianach, zaparowane lustra czy skraplająca się na meblach i powodująca ich niszczenie wilgoć mogą popsuć radość z nawet najbardziej wyczekiwanej łazienki. Z drugiej strony – z pomocą dobrego projektanta wnętrz można zaplanować prowadzenie kanału tak, aby estetycznie ukryć go w ścianie, za meblami, co zadziała na wizualny plus.
4. Źle dobrane fugi i brak płytek antypoślizgowych – jeśli marzysz o codziennej kąpieli bez zbędnej dawki adrenaliny – zapomnij o polerowanych płytkach. Może i wyglądają elegancko, ale na pewno nie są bezpieczne – zwłaszcza po zachlapaniu wodą. Również jasna, niestarannie wykonana i źle dobrana pod względem kolorystycznym do płytek fuga to nie najlepsze wyjście. Biała wygląda dobrze tylko na początku. Później – oznacza samo sprzątanie.
5. Zakup kiepskiej jakości armatury podtynkowej – remont łazienki to duży wydatek i spory bałagan w mieszkaniu. Solidnie przeprowadzony wystarczy na lata, dlatego nie nie ma co oszczędzać na armaturze – zwłaszcza podtynkowej. Wizja przecieków, awarii i konieczności skuwania płytek to koszmar niejednego właściciela mieszkania, który pokusił się o tańsze wersje znanych produktów. Solidna marka z długą tradycją i jeszcze dłuższą gwarancją to piękna, funkcjonalna łazienka i spokojny sen.
To tylko 5 z 10 największych błędów popełnianych zazwyczaj wówczas, kiedy decydujemy się na samodzielną aranżację łazienki bez pomocy projektanta wnętrz. Jeżeli więc zależy Ci na aranżacji przestrzeni, które będzie tylko piękna, ale również bardzo funkcjonalna – skorzystaj z pomocy dekoratora. Na terenie Lublina i okolic zapraszam Cię do współpracy ze studiem Wnętrza z Duszą. Na pewno znajdziemy idealne, skrojone na miarę Twoich potrzeb rozwiązanie. A w przyszłym miesiącu przedstawimy kolejnych 5 błędów – już dziś zachęcamy do lektury!